Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Shėndeti dhe Mjekėsia
     HIXHAMJA DHE LESHIMI I GJAKUT
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/2/26 16:38
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
HIXHAMJA DHE LESHIMI I GJAKUT
(marr nga libri mjeksia e Muhammedit a.s.)

Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka urdhėruar praktikimin e lėshimit tė gjakut (hixhame): “Nuk ka ilaē qė mund tė krahasohet me lėshimin e gjakut dhe hixhamen.” Hadithin e transmeton Buhariu.

Tregohet se njė beduin i ėshtė ankur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, pėr kokėdhimbje tė madhe, e ku i ėshtė pėrgjigjur
“Bėn Hixhami!”.
Ka shumė hadithe qė tregojnė pėr dobinė e lėshimit tė gjakut.

Buhariu transmeton se Ibn Abbasi ka thėnė: “I kam bėrė hixhame Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ve selem, nė kokė pėr shkak tė dhėmbjeve”.
Leshimi i gjakut ne kupezore me ane te prerjes se lekures eshte i nevojshem dhe duhet te behet ne pjese te trupit te percaktuara saktesisht. Leshimi i gjakut ne kok ne kupezore me ane te prerjes mund te behet gjate haxhit, edhe atehere kur nje trajtim i ketille kerkon qethjen e flokeve per shkaqe mjekesore.

I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėnė: "Shėrohuni duke e lėshuar gjakun me anė tė prerjės sė lėkurės nė kupėzore dhe mos lejoni qė tju mbysė tensioni i lartė i gjakut (hipertensio). (E tregon Ibn Maxhxhe,3486; Ebu Davudi, 3861; Bejhakiu,9/340, me sened hasen)

Leshimi i gjakut me ane te prerjes se lekures eshte trajtim per semundje te ndryshme. Kjo menyre nxjerr gjakun jashte nepermes poreve te lekures, pastron lekuren nga infektimi dhe sjell agenset sherues natyrore (imunokorpet) ne ate vend. Ndonjehere leshimi i gjakut me ane te prerjes se lekures eshte me efikas per semundjet e lekures, sesa leshimi i gjakut me prerje siperfaqesore te venes, ndersa leshimi i gjakut ne kupezore, me ane te prerjes siperfaqesore te venes, eshte trajtimi me i mire per semundjet qe jane skajshmerisht te pashpresa per u sheruar. Vendimi per te zbatuar njeren nder dy metodat varet nga disa momente. Ketu hyn koha, vendi, mosha e pacientit, sekrecionet e trupit ne vende te nxehta, stinet e nxehta te vitit dhe castet e nxehta individuale, ne rastet kur gjaku i individit eshte i trazuar (i nxehur, i agjituar)

Shperlarja (rrjedhja) qe kryhet ne secilen arterie siguron dobi te vecanta. Per shembull rrjedhja e gjakut nga vena basilicae zvogelon kongjestionin dhe pezmatimin e melcise dhe te shpretkes. Kjo eshte e dobishme po ashtu per zvogelimin e pezmatimit te mushkerive, pleuritit (pezmatimi i pleures-cipes se mushkerive) dhe te shumices se semundjeve afatshkurtra te gjakut, te cilat godasin pjesen nen gju e deri te nyjat femorale.
Sa i perket vena medianae ne dore, leshimi i gjakut prej saj eshte i dobishem ne pergjithesi per eleminimin e te enjturit (edemi) te perkohshem te trupit, nese eshte shkaktuar nga pengesa vaskulare dhe nga infektimi i pergjithshem (pezmatim) i gjakut ose nga toksikimi (helmimi i gjakut).

Leshimi i gjakut nga vena cephalicae ndihmon ne ekuilibrimin e dridhjes se perkohshme te kokes, dhembjes ne qafe dhe kongjesitionit (rritjes se koncentrimit) te gjakut ose te simptomave te cianozes (mavijosja ose zverdhja e lekures si pasoje e hipoksemise (sasia e zvogeluar e oksigjenit ne gjak) te shkaktuar nga mungesa e oksigjenit, nga rritja e sasise se karbondioksidit ose nga gjendja patologjike e homoglobines ne gjak.

Sa i perket leshimit te gjakut nga vv. iugulares, ajo ndihmon ne permiresimin e rrahjes se crregullt te zemres (hipokondria crregullimet ritmike ose aritmia), te gjendjeve me crregullime astmatike, dhembjen kronike te kokes, herpesi (semundje virusale) dhe kur njeriut i duket sikur i jene enjtur kapaket e syrit.

Perdorimi i leshimit te gjakut ne kupezore me ane te prerjes siperfaqesore te lekures ndermjet dy shpatullave (kahil) ndihmon ne sherimin e dhembjes ne krahe, dhembjeve ne llere dhe dhembjeve ne fyt. Leshimi i gjakut me ane te prerjes se lekures mbi dy venat e pasme te qafes (Vv. cervicales superfitiales) ndihmon ne sherimin e dridhjeve te kokes dhe pjeseve te tjera te kokes (d.m.th. te fytyres, dhembit, vesheve, syve, hundes dhe fytit), pa marre parasysh qe dhembjet ne keto pjese jane shkaktuar nga infektimi i gjakut, ose nga shkaku i enjtjes qe eshte shkaktuar nga sekrecioni i gjakut.

Enesi (All-llahu qofte i kenaqur me te!) ka thene: I Derguari i All-llahut , s.a.v.s., eshte sheruar me ane te leshimit te gjakut duke ia prere lekuren ndermjet shpatulles (scapulae) dhe dy venave te pasme te qafes (Vv. cervicales superfitiales).34

Aliu (All-llahu e bekofte qetesine e tij!) ka treguar se meleqi Xhibril ishte ai qe e ka percaktuar leshimin e gjakut te te Derguarit te All-llahut , s.a.v.s., ne kupezore me ane te prerjes siperfaqesore te lekures 35. Ne Sahihu-n eshte shenuar gjithashtu se i Derguari i All-llahut , s.a.v.s., e ka perdorur leshimin e gjakut me ane te prerjes siperfaqesore te lekures kunder dhembjes se kokes, e cila e mundonte gjate kohes sa ishte ne haxh dhe i veshur me ihrame.36 Gjithashtu, ne hadithet qe i ka shenuar Ebu Davudi, Xhabiri ka thene se i Derguari i All-llahut , s.a.v.s., e ka praktikuar nje leshim te tille te gjakut ne kofshe per shkak te nje shtangimi te vogel qe e kishte perjetuar.

Mjeket pajtohen po ashtu se leshimi i gjakut me ane te prerjes siperfaqesore te lekures eshte trajtim me i mire per viset e nxehta, ndersa leshimi i gjakut me ane te prerjes siperfaqesore te venes eshte me i pershtatshem per viset e ftohta.

Sa i pėrket ditės kur ėshtė mė e mirė tė praktikohet hixhamja, Ebu Hurejre transmeton se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thėnė: “Kush bėn hixhame ditėn e shtatėmbėdhjetė, nėntėmbėdhjetė, ose njėzet e njė tė muajit, do tė shėrohet nga ēdo sėmundje.” Kėtė hadith e transmeton Davudi.
Sa i pėrket fjalės `nga ēdo sėmundje` kjo ėshtė pėr t`u theksuar rėndėsia e madhe e gjakut.
Ebu Bekri ia ka ndaluar familjes sė tij qė tė bėjnė hixhame ditėn e martė, kurse shembull pėr kėtė e kishte Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve selem. Po ashtu ka thėnė: “Atė ditė gjaku nuk koagullohet lehtė.”
Pėr ēdo rast, kjo ndalesė ėshtė e pranueshme kur njeriu ėshtė i shėndoshė, por kur njeriu ėshtė i sėmurė nuk duhet kushtuar rėndėsi se a ėshtė dita shtatėmbėdhjetė ose njėzetė ose cilado ditė tjetėr.

Patjetėr duhet larguar hixhames pas larjes mė ujė tė nxehtė, pos nė raste kur gjaku ėshtė shumė i trashė, edhe nė kėtė rast ėshtė mire tė bėhet hixhamja njė orė pas larjes me ujė tė nxehtė. Po ashtu duhet larguar hixhames nė rastet kur barkun e kemi plotė.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thėnė: “Hixhameja nė barkun e zbrazėt ėshtė ilaē, e kur ėshtė i mbushur, atėherė ajo ėshtė sėmundje.

Dijeni se nėse lėshojmė gjak nga vendi i gabuar, ose kur ajo nuk ėshtė e nevojshme, mund t`i rrezikojmė funksionet trupore, sepse atėherė do t`i largojmė lėngjet trupore tė sėmura dhe tė shėndosha.
Ēdokush qė ka probleme me digjestionin (tretjen) duhet larguar nga lėshimi i gjakut dhe hixhamja, apo njeriu qė kėndellet nga ndonjė sėmundje, personat e moshuar, personat me bark dhe mėlēi tė dobėt, kush ėshtė i ėnjtur nė fytyrė ose shputa tė kėmbėve, grate shtatzėne, ato qė sapo kanė lindur fėmijė, si dhe ato qė kanė pastrime mujore.
Pra per tu zbatuar hixhamja dhe leshimi i gjakut duhet marr parasysh disa gjera dhe mvaret nga disa momente, poashtu duhet te behet ne kushte higjenike,
per ket kjo duhet te behet nga nje mjek qe ka dijeni per ket dhe kurrsesi sduhet provuar te behet vet ne shtepi.

Se fundi ja nje shembull te hixhames dhe leshimit te gjakut ne kupezore ne shpin....----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.