Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Shėndeti dhe Mjekėsia
    
Regjistrohu qė tė postosh

Rrafshte Tema e kaluar | Tema e ardhėshme
Postuesi Nyjet
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/25 16:00
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
BROKOLIBrokoli nuk gjendet shpesh nė tryezat tona sepse nuk kemi njohuri tė mjaftueshme pėr te. Megjithatė, ėshtė mire qė kėtė lloj perime ta konsumojmė mė shpesh sepse ėshtė shumė i ushqyeshėm dhe se pėrgatitja e tij ėshtė shumė e lehtė.
Permbane nje varg te madh vitaminash dhe mineralesh per te mbajtur trupin te shendosh, por gjithashtu eshte edhe njeri nga forcuesit me te mire te sistemit imunitar.

Brokoli ėshtė treguar shumė efikas nė preventive e ndezjes sė kanaleve urinare. Kjo sėmundje lajmėrohet shumė shpesh te femrat.
E meta e kėsaj sėmundje ėshtė se mund tė pėrsėritet shumė herė, kurse brokoli nė kėtė rast mundet me qenė shumė i dobishėm si preventivė. Mjekėt preferojnė qė femrat tė cilat kanė probleme me kanalet urinare duhet me ngrėnė 200 deri 300 gramė brokoli tė zier. Brokoli pėrmban glukinolat, tė cilėt janė pėrbėrje sekondare bimore tė cilėt i shkatėrrojnė bakteret nė fshikėzėn e urinės. Nė 200 deri 300 gramė tė brokolit gjenden 43 miligram glukoniolat, qė mjafton pėr ta mbajtur fshikėzėn e urinės nė rregull. Me brokoli nuk mund tė shėrohet inflamacioni i kanaleve urinare i cili veē ka filluar, por nėse ju bie imuniteti dhe shpesh keni probleme me kanalet urinare, brokoli do tė jetė njė “partner” i vlefshėm i juaji i cili do tė ndalojė qė tė vijė deri te infeksioni.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Rrafshte Tema e kaluar | Tema e ardhėshme

Subjekti Postuesi Postimi i fundit
   Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/20 16:37
     Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/20 17:08
       Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/20 17:55
         Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/20 18:09
           Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/20 18:40
             Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/21 8:48
               Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/21 9:13
                 Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/21 9:45
                   Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/21 16:39
                   » Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/25 16:00
                       Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/4/25 16:12
                         Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/8/8 13:01
                           Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/8/8 13:05
                             Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet Rina 2010/12/31 21:38

Regjistrohu qė tė postosh
 
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.